Lekcja Niepodległości w Teatrze Muzycznym

on 08 maj 2018
Odsłony: 550

2018_04_lekcja_niepodleglosci_1

Do Lubelskiego Studia Tańca UDS należą energiczni i utalentowani młodzi ludzie – gimnazjaliści, licealiści i studenci. Taniec to ich wielka pasja. Było to doskonale widać na spektaklu muzyczno-baletowym „Lekcja historii – lekcja Niepodległości”. Obejrzeliśmy to wspaniałe widowisko w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Przedstawienie wyreżyserowała pani Anna Łukasiak. Na scenie wyłącznie współczesny taniec młodzieżowy (z elementami klasycznymi) w wykonaniu 40 tancerzy. Tańcem, muzyką i światłem opowiedziano nam historię rozbioru Polski i odzyskania Niepodległości. Było to bardzo piękne - opisać trudno, zdjęciac też tego nie oddadzą. Trzeba po prostu pójść i zobaczyć. My widzieliśmy i jesteśmy pod wrażeniem.

Po spektaklu udaliśmy się na Plac Litewski, gdzie wykonywaliśmy zadania gry terenowej. Musieliśmy odnaleźć miejsca wymienione w pytaniach i odpowiedzieć na trudne czasami pytania. Przy jednym z miejsc zróbiliśmy pomysłowe pamiątkowe zdjęcia – można je zobaczyć poniżej.

Plac Litewski nosi taką właśnie nazwę, gdyż w roku1569 podczas podpisania Aktu Unii Lubelskiej stacjonowali tam w rozbitych namiotach posłowie litewscy.

Na Pomniku Unii Litewskiej – wysoki czarny obelisk na wzniesieniu po prawej stronie placu – umieszczono dwie postacie. Symbolizują one Koronę i Litwę w akcie przymierza.

W XIX wieku plac nazywano Placem Musztry i - jak sama nazwa wskazuje - odbywały się tam ćwiczenia i parady carskiego wojska (Lublin należał do zaboru rosyjskiego).

Po odzyskaniu Niepodległości teren oddano do użytku publicznego, od 1920 roku Plac Litewski stanowi centrum spacerowe dla mieszkańców Lublina i turystów.

Nic dziwnego, że znajduje się tam pomnik Naczelnika Państwa – Marszałka Józefa Piłsudskiego (zapamiętajcie pisownię!).

Tuż obok gmachu Poczty Głównej na skwerku znajduje się pomnik Józefa Czechowicza, lubelski poeta zginął w pierwszych dniach września 1939 roku podczas nalotu bombowego.

Obecnie wielką ozdobą i atrakcją Placu Litewskiego jest fontanna i przepiękny spektakl światła i kolorów, który oglądać można po godzinie 21.00. Naprawdę warto się tam wybrać!!!

 

Uczestnicy: VII ab, IIG ab, III G

?>