Msza w Lesie Krępieckim

on 07 czerwiec 2018
Odsłony: 935

2018_06_msza_las_krepiecki_18

Las położony niedaleko wsi Krępiec to dzisiaj cichy zakątek Lubelszczyzny. Drzewa w nim rosnące to niemi świadkowie egzekucji, jakich dokonali hitlerowcy podczas II wojny światowej. 3 maja 1940 roku dokonano w tym miejscu pierwszych straceń więźniów przywożonych z Lublina. Do największego mordu doszło w dniach 21-22 kwietnia 1942 roku, wówczas naziści w ciągu 48 godzin pozbawili życia 2500 ludzi.

Po zakończeniu okupacji długo jeszcze stały krzyże upamiętniające ofiary zbrodni dokonanych w Lesie Krępieckim. Obecnie w miejscu mordu stoi Pomnik - Mogiła, na którym w roku 1997 została umieszczona tablica:

„W latach 1941-1944 w Lesie Krępieckim hitlerowcy wymordowali około 30000 Polaków, Żydów, Rosjan i obywateli innych narodowości, których przywożono tu z Lublina i obozu zagłady na Majdanku”.

Warto uświadomić sobie okrutną prawdę sprzed lat i przekazywać ją następnym pokoleniom. Pamięć należy podtrzymywać, aby nigdy już nie powtórzyły się tragiczne doświadczenia naszych przodków.

27 maja 2018 roku w uroczystościach upamiętniających te wydarzenia uczestniczyli: duchowni, władze samorządowe Gminy Głusk oraz Gminy Mełgiew, dyrektorzy, nauczyciele
i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kalinówce oraz Szkoły Podstawowej im. Marii Wójcik
w Krępcu. W intencji ofiar Mszę Świętą odprawił i homilię wygłosił ks. Józef Swatowski – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kazimierzówce. Tradycją stało się to, że ks. Swatowski co roku organizuje uroczystą Eucharystię na, której gromadzą się liczni wierni, aby polecać Miłosierdziu Bożemu dusze niewinnie pomordowanych. Wydarzenia te zachęcają nas do refleksji nad swoim życiem.

Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy złożyli hołd bestialsko pomordowanym. Młodzież

z Zespołu Szkół w Kalinówce przygotowała poetycko-muzyczną oprawę uroczystości w której uczestniczyli zaproszeni goście. W programie znalazły się pieśni patriotyczne i wiersze skłaniające do refleksji nad sensem życia.

Od kilku lat w Zespole Szkół w Kalinówce realizowane są projekty edukacyjne pod wspólnym hasłem „Łączy nas pamięć”. Corocznie uczniowie realizują zadania: irlandzkiego Projektu „Krokus” lub obecnie europejskiego Projektu „Żonkil”. W ogrodzie szkolnym i przy Mogile co roku wyrastają żonkile zasadzone przez dzieci. Są to symbole pamięci o dzieciach pomordowanych w czasie II wojny światowej. Celem tych przedsięwzięć jest zaangażowanie
i włączenie młodzieży w służbę Ojczyźnie. Uczniowie poznają historię lat wojny i okupacji poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach i warsztatach.

Jest to efekt wspólnych działań pani dyrektor szkoły Małgorzaty Guellard i proboszcza parafii księdza Józefa Swatowskiego. Dzięki temu młodsze pokolenie podejmuje ten szlachetny cel - ocalić pamięć historii i zawsze być bratem dla drugiego człowieka.

 

autor zdjęć:

Absolwentka szkoły w Kalinówce
Ewa Mącik

 

?>