Wilki szukają drogi do domu lekcja z Ozobotem w 1b

on 14 luty 2018
Odsłony: 957

2018_01_ozobot_5

We wtorek w klasie 1 b odbyła się lekcja programowania z Ozobotem . Ozobot to inteligentny robot do nauki programowania. Zdobywca tytułu Zabawka Roku 2016 w Polsce, a także zdobywca głównych nagród w kategorii "Best Robot" na międzynarodowych targach w USA: "Consumer Electronics Show" w 2015 r. oraz "International Toy Fair" w 2014 r.

 

Uczniowie stworzyli wielkie plakaty przedstawiające las, w którym zgubił się wilk ( był główną postacią lekcji), narysowali drogi , którymi mógł się poruszać , a potem sprawdzali czy robot wykona ich wydane komendy. Za pomocą kolorowych kodów programowały zadania, które wykonywał robot.

Dzięki robotowi dzieci w namacalny sposób przekonały się o tym, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną, która wykorzystywana jest w każdym obszarze ludzkiego życia. Były w stanie od razu zaobserwować efekty swojej pracy, a oprócz tego dowiedziały się, że:

  • komputer może mieć różny kształt i wielkość
  • współczesne komputery da się zaprogramować, czyli wprowadzić do ich pamięci instrukcje, które mogą być wykonane
  • instrukcje muszą być dokładne (dzieci wydawały polecenia i poprawiały je, bo inaczej nie było wykonywane zadanie)
  • komputery nie potrafią myśleć samodzielnie
  • konkretny problem można rozwiązać tylko jeśli dokładnie nad nim pracujemy, inaczej efektu nie ma
  • aby osiągnąć cel należy najpierw obmyśleć ścieżkę postępowania, wdrożyć ją , a na końcu obserwować postępy i wprowadzić działania naprawcze.

 

Lekcja bardzo podobała się dzieciom , to była nauka poprzez zabawę.

?>