„Odpal myślenie- nie wchodź w uzależnienie”

on 10 marzec 2018
Odsłony: 1386

2018_02_debata_60

Pod takim hasłem 16 lutego 2018 w Szkole Podstawowej w Kalinówce odbyła się debata profilaktyczna dotycząca problematyki uzależnień od alkoholu, papierosów, narkotyków, dopalaczy. Debatę poprowadziły uczennice klasy III gimnazjum: Kinga Ślusarz, Natalia Kozak, Kinga Skoczylas. Nagłośnieniem debaty zajęli się Kacper Augustyniak oraz Łukasz Marzec uczniowie klasy III gimnazjum. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Komendą Miejską Policji  z Wydziałem Prewencji. Tego dnia oprócz zaproszonych gości towarzyszyli nam zaproszeni eksperci:

  1. sierż. szt.  Pani Dorota Bielecka- Policja Wydział Prewencji
  2.  asp. szt. Sławomir Drąg- Policjant Dzielnicowy
  3. mgr inż. Alicja Juśkiewicz - Członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
  4. dr Monika Baryła-Matejczuk – Psycholog. Wykładowca Akademicki, pracująca w  Pracowni Psychoprofilaktyki i Pomocy Psychologicznej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.
  5. Ilona Lasota – pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie
  6. Renata Trzaskowska- Misztal  –  pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie

Głównym celem powyższego przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie problematyki dopalaczy  i narkotyków, poprzez realizację działań edukacyjno- informacyjnych.

Uczniowie klas VI-III gimnazjum przygotowali materiał poglądowy w postaci  utworów muzycznych, plakatów, prezentacji multimedialnych oraz scenek.

Zespół Kolorowa Kokarda z utworem „Kołysanka”,  z którym zaprezentowały się uczennice klasy VII b 10 osób, VII a 10 osób, III gimnazjum 1 osoba.

Klasa VII a - „Papieros to wróg” (wystąpili: Edgar Wójcik, Marceli Muszyński, Małgorzata Ślemp, Patrycja Buczak, , Kościk Antonina, Kowalik Zuzanna, Bartłomiej Krawczyk)

Klasa II gimnazjum a  oraz uczennica z III gimnazjum – „Alkohol na wycieczce” ( wystąpili: Natalia Włodarczyk, Natalia Kozak, Hanna Mucha,  Weronika Kudlak, Michał Pętala)

Uczniowie klasy VII b i jeden uczeń z VII a „ Historia dwóch braci”  do  słów piosenki „ Antynarkotykowa”- Magdaleny Dogiel (wystąpili: Marceli Muszyński, Piotr Podniesiński, Paździor Aleksandra, Sztymelska Maja, Rejmak Iga, Alicja Wegiera , Edyta  Wlaszczyk.

Na koniec debaty zostały spisane postulaty i wnioski, które przygotowały i odczytały uczennice: Agata Czupryn, Ewa Krzyszycha, Paździor Aleksandra, Sztymelska Maja.

 

Wybrane wypowiedzi uczniów na temat debaty profilaktycznej „Odpal myśle- nie wchodź w uzależnienie”. Opracowane na lekcji języka polskiego

Klaudia Szpyt klasa VIIb

„W piątek 16 lutego odbyła się debata profilaktyczna „ odpal myślenie, nie wchodź w uzależnienie” w szkole podstawowej w kalinówce. Debata rozpoczęła się o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej. Na początku odbyła się prezentacja o uzależnieniach u młodych ludzi. Następnie były prowadzone scenki prowadzone przez uczniów klas vii a i gimnazjum oraz moją klasę vii b. Scenka naszej klasy była o bliźniakach w której wzięli udział główni bohaterowie piotrek i marceli oraz dziewczyn, które śpiewały piosenkę „ antynarkotykowa” do słów magdaleny dogiel. Klasa vii a zaprezentowała scenkę profilaktyczną - „ papieros to wróg”. Druga gimnazjum przedstawiła sytuację o młodzieży, mającej problem z alkoholem, która wybrała się do zakopanego. Następnie każdy z zaproszonych ekspertów debaty opowiedział o sobie, gdzie pracuje. Opowiadali również i ostrzegali jak nie dać się wciągnąć w uzależnienie.

Na koniec debaty pani policjantka rozdała ankiety do wypełnienia w zamian za, które uczestnicy debaty otrzymali smycze. Debata skończyła się o 12.10 była bardzo ciekawa i potrzebna dla młodzieży” .

 

Marcin Marciniak klasa VIIb

„W debacie wzięło udział pięcioro gości dwoje policjantów, dwie panie z sanepidu , pani psycholog, oraz pani z gminnej komisji do spraw problemów alkoholowych. Debatę poprowadziły uczennice: natalia kozak, kinga ślusarz. Kinga skoczylas. Na spotkaniu była poruszana tematyka uzależnień od narkotyków, papierosów, alkoholu i dopalaczy. W scenkach zaprezentowanych przez naszych uczniów były przedstawione historie o nastolatkach, którzy wpadli w nałogi. Mówiono także do kogo się zgłosić jeżeli samemu jest się w nałogu, lub gdy w rodzinie pojawią się problemy z nałogiem” .

 

Kacper Boras klasa VIIb

„Wydarzenie zostało zorganizowała pani aleksandra kusak z uczniami gimnazjum i szkoły podstawowej. Gośćmi byli specjaliści w dziedzinie narkotyków a także dopalaczy i innych środków psychoaktywnych. Na początku uczniowie zaprezentowali prezentację o uzależnieniach. Następnie przedstawione były scenki przez uczniów różnych klas, jak to narkotyki, papierosy i alkohol niszczą życie. Po scenkach prowadzący skierowali do zaproszonych specjalistów pytania. Specjaliści odpowiedzieli mądrze, bardzo mi się to podobało. Uczestnicy opowiadali czym się specjalizują i w jakiej dziedzinie pracują. Zainteresowało mnie co mówią o swoich miejscach pracy. Goście również pytali się uczniów o różne rzeczy dotyczące uzależnień. Młodzież słuchała uważnie. Spotkanie było bardzo uczące i myślę, że na pewno odrzuciło ludzi od stosowania używek, które niszczą życie. Myślę, że powinno być więcej takich imprez, ponieważ są uczące”.

 

Aleksandry Kusak

szkolny psycholog

?>