Loading color scheme

Projekt AIESEC "Enjoy my Origin"

2013_14_aiesec_3

Projekt "Enjoy my Origin" czyli zajęcia kulturowo językowe prowadzone przez studentów z Indonezji i Turcji. W dniach 10–14.02.2014 szkoła w Kalinówce gościła troje zagranicznych studentów, wolontariuszy AISEC, organizacji zajmującej się prowadzeniem międzynarodowych praktyk i wymiany studentów. Goście pochodzący z Turcji (Gülşah Doğan) oraz Indonezji (Laila Rahma i Isaiah Abib) prowadzili dla zajęcia w języku angielskim dla wszystkich klas. W ramach projektu: „Enjoy my Origin” Gülşah, Laila i Abi prezentowali swoje kraje ojczyste: ich warunki geograficzne, bogactwa naturalne, sztukę, zabytki, tradycje oraz różne aspekty życia codziennego. Prezentacje obejmowały pokaz slajdów, filmów, przedmiotów codziennego użytku, a także naukę tańca i zwrotów grzecznościowych. Tygodniowy pobyt zagranicznych wolontariuszy w szkole stworzył również wiele okazji do nieformalnych rozmów i spotkań, także w domach rodzinnych zainteresowanych uczniów. Uczestnicy warsztatów bardzo często samodzielnie komunikowali się w języku angielskim, przełamując „bariery językowe”, co sprawiało im wiele satysfakcji. Ogromną korzyścią warsztatów było również to, że uczniowie uczyli się od siebie nawzajem. Nawet najmłodsi uczniowie, którzy rozumieli więcej w j. angielskim chętnie pełnili rolę „tłumaczy” dla swoich kolegów i koleżanek. Wszystko odbywało się pod okiem nauczycielek j. angielskiego. Był to niezwykły czas, w którym stanowiliśmy małą międzykulturową społeczność, z typową dla niej gwarną atmosferą, mieszaniną języków, zwyczajów i odcieni skóry.

Urszula Bielak i Ewelina Pelak