Loading color scheme

Finał Województwa U-8 Dziewcząt i Chłopców

2023_06_final_u8_1

30 maja w Bełżycach odbył się finał województwa XXIII edycji Turnieju Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku w kategorii – U8 dziewcząt i chłopców. Rozgrywki zachęcają dzieci z całego kraju do aktywności fizycznej i rozwijania piłkarskiej pasji. Droga do finałów była jednak długa i wymagająca, gdyż do wielkiego finału wiodła przez eliminacje gminne, powiatowe i wojewódzkie. To właśnie trzeci etap został rozegrany na Stadionie Miejskim w Bełżycach. Radość ze zwycięstw, smutek po przegranych, jak i ogrom satysfakcji płynącej ze sportowych rywalizacji, można było tego dnia obserwować na twarzach uczestników. Ciekawostką jest fakt, że do 2013 roku i XIII edycji Turniej był dedykowany wyłącznie drużynom do lat 10. W edycji XIV został rozszerzony o kategorię U-12, a rok później również U-8. Tak jest do dziś, przy czym dla najmłodszych rozgrywki kończą się finałami wojewódzkimi. Starsi rywalizują jeszcze o triumf w finale ogólnopolskim. Poza wspaniałą zabawą i możliwością sportowej rywalizacji Puchar Tymbarku daje uczestnikom również szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności trenerom i skautom Polskiego Związku Piłki Nożnej, którzy na etapie finałów wojewódzkich i finału ogólnopolskiego uważnie obserwują rozgrywki. Nasza szkoła wystawiła reprezentacje w obu kategoriach i z obu możemy być dumni. Obie drużyny na koniec turnieju zostały nagrodzone dyplomami, różnego rodzaju gadżetami oraz efektownymi medalami.

Dziewczęta trafiły na mocną grupę w której mierzyły się ze swoimi rówieśniczkami ze Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Kluczkowicach ( finalnie III miejsce w województwie ) oraz Szkoły Podstawowej w Bystrzejowicach. Początek pierwszego meczu widzom mógł się wydawać nerwowy, a to ze względu na akcje, które żadnej ze stron nie chciały się nijak zazębić. Dziewczęta jednak nic sobie z tego nie robiły, a na ich twarzach nieustannie gościł uśmiech, co tylko potwierdzało tezę, że najważniejsza jest dobra zabawa. Pierwszego gola zdobyły nasze reprezentantki. Po efektownym rajdzie w pole karne wpadła z piłką rozpędzona Maja Skwarek i mocnym uderzeniem posłała piłkę do siatki rywalek. 1:0 dla nas. Jak się później miało okazać autorka pierwszego gola nie została katem dla rywalek, bowiem doprowadziły one do wyrównania. Przeciwniczki próbowały grać nie tyle pięknie dla oka co skutecznie – i niewątpliwie im się to udawało. To, że nie udało nam się zakończyć kolejnych akcji bramką było niewątpliwie zasługą bramkarki przeciwniczek, która jak się później okazało została również wyróżniona najlepszą bramkarką całego turnieju. Wynik końcowy 1-1 pozostawił mały niedosyt ponieważ można było ugrać w tym meczu zdecydowanie lepszy rezultat. Ten remis niewątpliwie podciął nam trochę skrzydła, bowiem w drugim meczu dziewczynki wyszły mocno rozkojarzone. Rywal to skrupulatnie wykorzystał i szczęśliwie dla nich pokonał nas 3-2. Zmagania w turnieju kończymy na etapie meczy grupowych. Widać było po twarzach dziewczynek sportową złość, bo wiedziały, że ich przygoda z turniejem skończyła się zbyt wcześnie i właśnie dobiegła końca.

Po naszych małych kobietach przyszła kolej na naszych małych mężczyzn. Ci mieli już do rozegrania trzy spotkania, w których mierzyli swoje siły z Publiczną Szkołą Podstawową nr 2 im. Jana Pawła II w Rykach, Szkołą Podstawową w Poniatowej oraz Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Izbicy. Jak się później okazało, w drodze losowania pierwszy swój mecz rozegraliśmy z tegorocznym zwycięzcą województwa SP 2 Ryki. Od początku ruszyliśmy na rywala i do zdecydowanego natarcia. Na efekty naszej gry długo nie trzeba było czekać. Po serii wymian piłki w środku pola poszło fantastyczne podanie w pole karne, a tam już czekał na taką malinkę na torcie Wojciech Piróg, który fantastycznie uderzył futbolówkę i posłał ją do siatki obok bezradnego bramkarza rywali. Objęliśmy prowadzenie 1:0 i to by było na tyle. Rywal badał nas na początku meczu. Byli na tyle mocni, że mogli sobie na to pozwolić. Wynik końcowy i nasza porażka 10-2 oddaje to co później działo się na boisku. Przeciwnicy dali nam surową lekcję futbolu. Na pocieszenie można dodać fakt, że byliśmy jedyną drużyną w całym turnieju która strzeliła więcej niż jedną bramkę tegorocznemu triumfatorowi finału województwa.

W kolejnym naszym meczu z SP Poniatowa przegrywamy 0-6. Ostatni nasz mecz turnieju z SP Izbica chcieliśmy zakończyć zwycięstwem. Tutaj już było bardziej wyrównanie niż w poprzednich spotkaniach. Bramka za bramkę do samego końca. Mimo ambitnej postawy przez niemal całe spotkanie i bardzo dobrej gry w obronie ( to przeciwnik nie pozwalał nam rozwinąć skrzydeł ) w końcu załamaliśmy się pod naporem rywali. Ostatecznie przegrywamy 3-4. Chłopcy zajęli czwarte miejsce w grupie, nie udało się co prawda awansować dalej, ale pokazali olbrzymi hart ducha, wolę walki i zaangażowanie, którego często nie zauważamy u zawodowców. Nie zrażeni porażkami zrobili szybki bilans i uznali turniej za bardzo cenne i udane doświadczenie. Wszystkim należą się wielkie brawa za udział w turnieju. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta godnie reprezentowali naszą szkołę. Gratulujemy.

Reprezentacja Dziewcząt wystąpiła w składzie: Maja Skwarek, Julia Skrobotowicz, Maria Grochowiec, Anna Grochowiec, Hanna Woźniak, Hanna Waluda, Łucja Chmielecka, Natalia Wójcik.

Reprezentacja Chłopców wystąpiła w składzie: Paweł Wójcicki, Antoni Kulik, Jan Bębnowicz, Aleks Kowalski, Tymon Żuk, Jakub Szwed, Franciszek Zając, Dawid Gimlewicz, Wojciech Piróg, Gniewosz Nowosad.

Opiekun zespołu: Artur Iwan, Anna Iwan