Matematyka na UMCS!

wow

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, chce złożyć Państwu ofertę współpracy. W odpowiedzi na szerokie zainteresowanie dodatkowymi zajęciami z matematyki dla zdolnych uczniów szkół podstawowych, chce Państwu zaproponować następujący projekt dydaktyczny, jednocześnie informując, że udział w nim jest bezpłatny.

Projekt dydaktyczny – cele i plan szczegółowy
Cele:

Popularyzacja matematyki,
Wyłonienie uczniów utalentowanych matematycznie z obszaru województwa lubelskiego,
Praca z uzdolnionymi uczniami szkoły podstawowej, którzy docelowo będą przygotowywani do olimpiad matematycznych, a w przyszłości rozwiną nasze województwo,
Zadbanie o rozwój przyszłej kadry naukowej WMFiI UMCS,
Promowanie województwa lubelskiego w obszarze konkursów matematycznych na arenie ogólnopolskiej,
Zaangażowanie i rozwój studentów kierunku nauczanie matematyki i informatyki,
Podwyższenie poziomu kierunków nauczycielskich i lepsze przygotowanie studentów do pracy nauczyciela,
Przeanalizowanie wyników dotyczących egzaminu 8-klasisty i egzaminu gimnazjalnego z matematyki ze szkół z obszaru województwa lubelskiego, oraz rozpoznanie, które obszary matematyki poszły słabiej,
Praca nad podwyższeniem poziomu edukacji matematycznej w lubelskich szkołach.
Projekty:

1. LMLZ- Lubelska Matematyczna Liga Zadaniowa
- Regulamin Ligi i szczegółowy plan zostaną wysłane na adresy e-mailowe szkół.
- Wyłonienie uczniów uzdolnionych matematycznie z obszaru województwa lubelskiego, troska o ich rozwój matematyczny i umożliwienie im współpracy.
- Uczniowie będą zaproszeni do uczestnictwa w kole olimpijskim organizowanym przez WMFI UMCS.

2. Zajęcia olimpijskie dla uczniów szkoły podstawowej
- Zajęcia będą odbywały się dwa razy w miesiącu, w soboty, w godzinach 9.00-11.00.
-Zadania omawiane na zajęciach będą umieszczone na stronie internetowej, po czym uczniowie będą mieli dwa tygodnie na samodzielne rozwiązanie zadań.
- Rozwiązania firmowe będą przedstawione przez prowadzących zajęcia.
- Uczniowie obecni na sobotnich spotkaniach koła będą mogli przedstawiać swoje rozwiązania.
- Uczniowie, którzy nie będą mogli uczestniczyć w sobotnich spotkaniach będą mogli wysyłać swoje rozwiązania na adres e-mailowy oraz będą mogli kontaktować się drogą elektroniczną z prowadzącymi zajęcia.
- Jeżeli projekt będzie cieszył się dużym zainteresowaniem, w przyszłości możliwe będzie uczestnictwo w zajęciach olimpijskich on-line.
-Szczegóły dotyczące spotkań koła olimpijskiego będą wysłane na adresy e-mailowe szkół.
- Lista konkursów branych pod uwagę:
• Kangur,
• Olimpiada Lingwistyczna (wersja dla uczniów SP – konkurs Babel),
• Konkurs Matematyczny organizowany przez Lubelskiego Kuratora Oświaty,
• Olimpiada Matematyczna Juniorów.
- Zestawy zadań będą oparte o następujące działy matematyki:
• Geometria płaska
• Geometria przestrzenna
• Algebra
• Kombinatoryka i teoria gier
• Teoria liczb
• Logika
- Pracownicy i wybrani studenci WMFI UMCS będą odpowiedzialni za przygotowanie i sprawdzanie zadań oraz będą sprawować opiekę nad kołem matematycznym;
- Planowane jest również zorganizowanie letnich i zimowych szkół matematycznych dla najlepszych uczniów.
- W przyszłości planowane jest prowadzenie także zajęć z programowania i robotyki dla uczniów szkół podstawowych.

Tych z Państwa, którzy są zainteresowani współpracą w przedstawionym projekcie, uprzejmie prosimy o wiadomość na adres e-mail: eliza.boryc@poczta.umcs.lublin.pl