Loading color scheme

Wymiana Polsko-Niemiecka 2014/15

wybory opiekuna su

W dniach 3-7 listopada grupa 12 uczniów z klas 1-3 Gimnazjum w Kalinówce wraz z nauczycielami j. niemieckiego i j. angielskiego, p. Eweliną Pelak i p. Urszulą Bielak uczestniczyła w warsztatach orientacji zawodowej w ośrodku szkoleniowym w miejscowości Ribnitz-Damgarten w Niemczech. Uczniowie z Kalinówki wzięli udział w tych warsztatach wspólnie z uczniami z niemieckiej szkoły partnerskiej w Prohn. Projekt odbył się w ramach polsko-niemieckiej współpracy szkół.

Uczniowie codziennie poznawali różne zawody od strony teoretycznej i praktycznej. Chłopcy zgłębiali tajniki zawodu ślusarza, stolarza i mechanika samochodowego. Pracowali narzędziami, jakich używa się na codzień w tych zawodach i wykonywali rutynowe czynności, np. wymiana kół w samochodzie. Wykonywali własnoręcznie drobne przedmioty użytkowe z drewna i metalu. W stolarni pracowało także kilka dziewcząt i one też mogą pochwalić się wykonanymi przez siebie drewnianymi świecznikami, choć wymagało to dość dużego wysiłku. Dziewczęta próbowały też swoich sił w bardziej typowych dla kobiet dziedzinach, takich jak kosmetyka, hotelarstwo, opieka nad osobami chorymi, prowadzenie sklepu i dekoratorstwo. Przyglądały się pracy w salonie kosmetycznym, doświadczały na sobie, ale też same wykonywały proste zabiegi pielęgnacyjne. Praca w hotelu i restauracji okazała się dziedziną wymagającą znacznie większej wiedzy i umiejętności niż można było przypuszczać. Niemniej jednak, pod koniec dnia dziewczęta potrafiły prawidłowo nakryć stół konferencyjny, przygotować koktajl według ścisłej receptury i składać serwetki w różne efektowne wzory. Dużym zainteresowaniem praktykantów cieszyła się pracownia dekoratorska, gdzie uczniowie wykonywali drewniane matryce, zwane przez nich „pieczątkami”, do ozdobnego druku obrazków, kartek pocztowych, zakładek do książek i innych. Na zakończenie warsztatów wszyscy otrzymali specjalnie przygotowane certyfikaty udziału z zakresem zadań, które wykonywali.

W czasie pobytu w Bildungszentrum Ribnitz-Damgarten młodzież pracowała w grupach polsko-niemieckich. Uczniowie szlifowali znajomość języka niemieckiego i języka angielskiego, a także niezbędne w życiu i pracy umiejętności komunikacyjne i organizacyjne. Czas wolny po pracy spędzali na basenie, zwiedzając miasteczko i położone w pobliżu Muzeum Techniki, w którym mieli możliwość odbyć niezapomniana przejażdżkę jednym z muzealnych eksponatów - starą wojskową ciężarówką. Projekt „Berufsorientierung“ z udziałem uczniów z Polski i Niemiec można zaliczyć do udanych, o czym świadczą wypowiedzi uczniów zamieszczone poniżej.

„Na warsztatach z doradztwa zawodowego byliśmy 4 dni. Poznawałam zawód kosmetyczki. Nauczyłam się techniki masażu rąk, który wykonują profesjonalne kosmetyczki. W zawodzie stolarza nauczyłam się jak samodzielnie zrobić świecznik. Uczyłam się też zawodu hotelarza, a Pani, która prowadziła warsztaty, uczyła nas różnych sposobów składania serwetek, mówiła do czego służą konkretne sztućce i talerze oraz jak poprawnie nakryć stół. Najbardziej podobało mi się hotelarstwo. Myślę, że jest to zawód, który ewentualnie mogłabym wykonywać w przyszłości. Cały pobyt był bardzo fajny i chciałabym jeszcze raz uczestniczyć w takich warsztatach.”

Kamila, kl. 3G

„W czasie kilku dni zrobiłam świecznik świąteczny, brałam udział w warsztatach z dekoracji wnętrz, podczas których sama zrobiłam kilka matryc do pieczątek oraz w zajęciach z hotelarstwa, podczas których robiliśmy koktajle z soków owocowych i szykowaliśmy konferencje dla 22 osób. Wszystkie zawody mi się podobały i trudno wybrać najfajniejszy.”

Kalina, kl. 3G

„Bardzo mi się podobało. Uczyłam się robić matryce z drewna i zrobiłam swoja pieczątkę. Uczyłam się też zawodu kosmetyczki, z czego jestem bardzo zadowolona, a także próbowałam swoich sil w handlu, dzięki czemu umiem już zrobić inwentaryzację.”

Kasia, kl. 2G

„Uczestniczyłam w warsztatach dot. handlu, gdzie robiłam inwentaryzację, uczyłam się wykonywać również dekoracyjne pieczątki. Poznawałam również zawód kosmetyczki i nauczyłam się robić masaż dłoni. Najciekawszy był dla mnie zawód handlowca, ponieważ najwięcej się tam działo.”

Agnieszka, kl. 2G

w dniach 3-6 listopada byliśmy na warsztatach dotyczących:

mechaniki samochodowej, na których nauczyliśmy się zmieniać opony i koła,

ślusarstwa, na których zrobiliśmy otwieracz do szklanych butelek,

stolarstwa, na których zrobiliśmy stojak na świeczki.

Najbardziej podobała nam się mechanika samochodowa, ponieważ interesujemy się tym.

Bardzo fajna była też wycieczka do Muzeum Techniki, w którym mieliśmy okazję jeździć starymi wojskowymi ciężarówkami. Byliśmy też na basenie, gdzie naprawdę dobrze się bawiliśmy.”

Michał i Kuba, kl. 2G

„Z trzech warsztatów, jakimi były dekoracja wnętrz, stolarstwo i hotelarstwo, najbardziej podobało mi się wykonywanie dekoracji. Podczas tych zajęć mogłam rozwinąć swoja wyobraźnię, rzeźbiąc to, co mi się podoba. Na drugim, miejscu było hotelarstwo i robienie koktajli z różnych soków i syropów. Najtrudniejszym dla mnie zajęciem było wykonywanie świecznika z drewna.”

Laura, kl. 2G

„Pierwszego dnia byłam w gabinecie kosmetycznym. Praktykantki robiły nam masaż twarzy, nakładały rożne kosmetyki, a na końcu zrobiły nam masaż dłoni, którego mogłyśmy się później nauczyć. Poszło mi nieźle, ale znacznie lepiej odnalazłam się w robieniu pieczątek. Przez kilka godzin wycinałyśmy różne obrazki w drewnie za pomocą dłuta. W miłym towarzystwie czas szybko upłynął i zanim się zorientowaliśmy, przyszła pora na kolejne zajęcia. Była to opieka nad osobami chorymi. Uczyliśmy się różnych praktycznych rzeczy dot. pielęgnacji chorych, a później ścigaliśmy się na wózkach inwalidzkich i mierzyliśmy sobie tętno. Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe.”

Julia, kl. 1G

„Podczas kilkudniowej wymiany uczestniczyłyśmy w warsztatach zawodowych, dot. m.in. pracy w hotelu, opieki nad osobą chorą, zajęciach artystycznych. Trenowałyśmy język niemiecki i angielski. Poznałyśmy wiele fajnych osób, które nas miło ugościły w swoim kraju. Po warsztatach spędzałyśmy czas np. na basenie i Muzeum Techniki, gdzie jeździłyśmy wojskową ciężarówką. Najbardziej podobało nam się rzeźbienie w drewnie i wykonywanie różnych pieczątek.”

Julia, Martyna, Julia, Marta, kl. 1G