Loading color scheme

Polsko-niemiecka wymiany młodzieży. Projekt w Polsce - grudzień 2013

2013_14_wymiana_pl_126

Nawiązanie kontaktu ze szkołą partnerską

Szkoła w Kalinówce znalazła szkołę partnerską w Niemczech podczas seminarium kontaktowego, które zostało zorganizowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży we wrześniu 2013 w Warszawie. Zespół Szkół w Kalinówce reprezentowała p. Ewelina Pelak, nauczyciel j. niemieckiego. Mimo dosyć dużej odległości Lublina od zachodniej granicy, udało się nawiązać partnerstwo z Regionale Schule „An der Prohner Wiek”, której przedstawicielem była p. Anke Kuhn. W czasie pobytu na seminarium omówione zostały wstępne założenia wymiany międzyszkolnej. Od początku października trwały intensywne przygotowania do międzynarodowego spotkania młodzieży. Wsparcie finansowe Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży oraz współpraca z Fundacją „Szczęśliwe Dzieciństwo” umożliwiły organizację wspólnego projektu już w grudniu 2013.

Projekt wymiany uczniów w Polsce

Między 9 a 14 grudnia 2013 r. w ośrodku edukacyjnym w Motyczu Leśnym k. Lublina spotkali się polscy i niemieccy uczniowie wraz z opiekunami: p. Eweliną Pelak, p. Joanną Felke i p. Urszulą Bielak ze szkoły w Kalinówce oraz p. Anke Kuhn i p. Katrin Möschner ze szkoły w Prohn.

Przyjazd

Pierwszego dnia ok. godz. 17 wszyscy uczestnicy wymiany byli obecni już w Motyczu Leśym. Po ciepłym posiłku był czas na krótki odpoczynek, a następnie przedstawiony został program wymiany, zespół prowadzący. W ramach pierwszych zajęć integracyjnych uczestnicy zapoznali się i wzięli udział we wstępnej fazie projektu teatralnego.

Integracja

Drugi dzień wymiany przeznaczony był na integrację uczestników. Poranne warsztaty z elementami pedagogiki zabawy poprowadziła profesjonalna animatorka. Przed i po obiedzie odbyły się również warsztaty z animacji językowej (uczenie się nawzajem j. polskiego i j. niemieckiego poprzez zabawę). W przerwie poobiedniej wszyscy uczestnicy wybrali się na długi spacer po okolicy. Popołudniu odbyły się również warsztaty teatralne. Wieczorem uczniowie z Kalinówki przygotowali Polski Wieczór Kulturowy, czyli prezentację szkoły w Kalinówce, okolic Lublina oraz mały poczęstunek i polskie piosenki.

Wizyta w Kalinówce

Program trzeciego dnia odbył się prawie w całości w Kalinówce. Tego dnia nastąpiła uroczysta inauguracja współpracy w obecności Pani Dyrektor Małgorzaty Guellard, wójta Gminy Głusk, Pana Jacka Anasiewicza, Pani Dyrektor SZEAS Anny Grzywaczewskiej i radnego gminy Głusk Pana Jacka Smagały. Uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami przygotowali ciekawą grę, podczas której uczniowie rozwiązywali zadania ukryte w różnych zakamarkach budynku szkoły, a także wzięli udział w specjalnych lekcjach geografii, muzyki i plastyki. Polscy uczniowie wraz z rodzicami zaprosili również niemieckich kolegów do swoich domów na obiad.

Warsztaty teatralne i cyrkowe oraz wyjazd do Kazimierza Dolnego

Czwartego dnia przed południem na terenie ośrodka w Motyczu Leśnym odbyły się warsztaty cyrkowe i teatralne. Popołudniu wszyscy uczniowie odwiedzili również Kazimierz Dolny, a wieczorem wspólnie z kucharzem przygotowywali samodzielnie pizzę i piekli ją w specjalnym piecu. Po kolacji odbył się wieczór niemiecki przygotowany przez uczestników ze szkoły w Prohn.

Lublin oraz pożegnalny wieczór wigilijny

Od rana uczniowie zwiedzali Stare Miasto w Lublinie w formie „gry miejskiej”. Wspólnie odwiedzili również interaktywne muzeum historii Lublina „Piwnica pod Fortuną”, Aptekę Muzeum oraz Zamek Lubelski. Podsumowaniem projektu była tradycyjna polska wigilia, podczas której nie zabrakło dzielenia się opłatkiem (uczniom z Niemiec bardzo spodobał się nasz zwyczaj), dobrych życzeń, śpiewania kolęd w języku polskim i niemieckim oraz tradycyjnych dań kuchni polskiej. Po wigilii odbyło się przedstawienie teatralne „Królowa Śniegu”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie. Wieczór upłynął na wspólnych rozmowach i pożegnaniach przy kominku.

Podsumowanie

Pierwszy projekt międzynarodowej wymiany uczniów zrealizowany w Zespole Szkół w Kalinówce okazał się bardzo udanym przedsięwzięciem. Uczniowie obu krajów nawiązali ze sobą kontakt, poznali tradycje bożonarodzeniowe, zwiedzili Lublin i Kazimierz Dolny. Uczestnicząc we wspólnych zajęciach oraz spędzając razem czas mieli okazję posługiwać się językiem niemieckim i angielskim. Projekt był doskonałą okazją do przełamania barier językowych i trudności w porozumiewaniu się. Uczniowie uświadomili sobie również, jak ważna jest nauka języków obcych. Ważnym elementem spotkania polsko-niemieckiego była też zmiana stereotypowych wyobrażeń o partnerach i chęć budowania nowych relacji i nowej historii.

Kontynuacja współpracy

Podczas wizyty w Kalinówce p. Anke Kuhn w imieniu grupy niemieckiej zaprosiła szkołę w Kalinówce do Niemiec i przedstawiła również wstępny program spotkania, które odbędzie się w Kamminke na wyspie Uznam w maju 2014 r.